معرفی اداره کل

استان البرز سی و یکمین استان‌ ایران است.

در جلسهٔ هیئت دولت دهم در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحهٔ تأسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد، در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت.

اولین اداره کلی که در استان البرز تشکیل شد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز بود و در مورخ 89/5/24 طی حکمی از سوی مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا اولین مدیر کل استان البرز به این سمت منصوب شد.

ساختمان اداره کل نیز در تاریخ 89/9/6  با حضوروزیرمحترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولین استان افتتاح گردید.

 

معرفی اداره کل

 

افتتاح اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با حضور مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


افتتاح اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دکتر سید محمد حسینی : وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
عنایت ویژه دولت به فرهنگ و هنر البرز

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز در شرایطی تشکیل شد که زمان طولانی از استان شدن آن نمی گذشت، آغاز به کار این اداره کل در فاصله اندکی از استان شدن این منطقه گویای توجه ویژه مدیریت کلان کشور به مقوله فرهنگ و توانائیهای بالقوه فرهنگی در این خطه از کشور است که دولت به آن عنایت خاص داشته است. بر همین مبنا این وزارتخانه آمادگی دارد تا از هر نوع اقدام فرهنگی و هنری در این استان تازه تاسیس حمایت کند .
 با توجه به نوپا بودن این استان باید ترویج و تبلیغ باورهای دینی در دستور کار قرار گیرد و برای رسیدن به آن برنامه ریزی شود. چرا که این استان نیازمند حمایت های گسترده در قالب برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری است که باید با تلاش مضاعف مسئولان این مهم برآورده شود. باید در این اثنا در خلق آثار فرهنگی و هنری فاخر به هنرمندان در حوزه های مختلف هنری یاری شده و از آنها حمایت به عمل آورد.
عدم سیاست گذاری فرهنگی در جامعه سبب می شود که ارزشهای اسلامی و اجتماعی به مرور دچار خدشه شده و دگرگون شوند به همین دلیل مسئله فرهنگ نیاز به نگاهی دقیق و عملی دارد تا مانع از کج روی ها شده و جامعه را از انحرافات فرهنگی در امان نگه دارد. باید بتوانیم با درایت قوی به واسطه اطلاعات عمیق به پرسشهای جوانان پاسخ دهیم و با برنامه ریزیهای مدون در قالب های مختلف از رشد و گسترش انحرافات در میان نسل جوان جامعه جلوگیری کنیم.
بر همین مبنا تمام فعالیتهای فرهنگی و هنری باید از محیط های بسته با مخاطب های محدود خارج شود تا طیف گسترده تری از مردم بتوانند از این برنامه ها استفاده نمایند. چرا که نقش فرهنگ در جامعه و آموزش و توسعه آن بسیار ضروری است و اهمیت آن قابل چشم پوشی و انکار نیست.
 این وزارتخانه بر آن شد حسن نیت خود را با انتصاب اولین مدیر کل استان البرز اثبات نموده و در این راستا انتظار می رود تا این اداره کل با تعمق فراوان به بخش فرهنگ وهنر و اعتلای آن گام مؤثری بردارد .
برگزاری جشنواره های فرهنگی،هنری بسیار ضروری است چرا که این فضاها فرصتی برای شناسایی استعدادهای جوان و خلاق است که باید کشف شده و تحت حمایت قرار بگیرند.
عرصه فرهنگی بسیار حساس و خطیر است چرا که باید با همه اقشار جامعه در ارتباط باشد، بر همین اساس باید اقداماتی صورت گیرد و جامعه را به سمت و سویی پیش ببرد که به رشد یکفی فرهنگ وهنر در جامعه منجرگردد.

 

آغاز فصلی جدید در فرهنگ و هنر استان با افتتاح اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:باافتتاح این مجتمع فصل جدیدی در فرهنگ و هنر استان آغاز خواهد شد.
در آیین افتتاح این پروژه که بزرگترین مجتمع فرهنگی هنری در سطح استان البرز به شمار می رود سید محمد حسینی انتخاب سریع مدیر کل و تشکیل اداره کل در بدو شکل گیری استان را ناشی از حسن نظر وزارتخانه نسبت به این استان نوپا ذکر کرد .
حسینی با بیان اینکه این حمایتها همچنان ادامه خواهد داشت یادآور شد : این در حالی است که در ماه های ابتدایی تشکیل استان نیز تفاهم نامه ای به مبلغ یک میلیارد تومان بین معاونت فرهنگی وزارتخانه و اداره کل استان البرز منعقد گردید که منجر به برگزاری نخستین نمایشگاه بزرگ استانی کتاب البرز شد .
وی بر همکاری معاونت های وزارتخانه متبوع جهت ادامه این حمایت ها تاکید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تقدیر از عملکرد مدیران و مسئولینی که پیش از این برای ساخت مجتمع جوان همکاری کرده اند به بررسی و تاکید براهمیت نقش فرهنگ در جامعه پرداخت و آموزش و توسعه آن را بسیار ضروری ذکر کرد این مسئول فرهنگی کشور یادآور شد: چنانچه کار فرهنگی در جامعه صورت نگیرد به رغم برخورداری از تمامی امکانات و دانش ها راه به جایی نخواهیم برد.
سید محمد حسینی با بیان اینکه تاکید مؤکد مقام معظم رهبری توجه به مسائل فرهنگی است خاطر نشان کرد:عدم سیاست گذاری فرهنگی در جامعه موجب می شود که ارزشهای اسلامی و اجتماعی به مرور دچار خدشه شده و دگرگون شوند.
 


 

سیر تاریخی ، اهداف، شرح وظایف و ساختارسازمانی
 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سیر تاریخی تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(قبل از پیروزی انقلاب اسلامی)

وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، پس از انقلاب اسلامی از ادغام دو وزارتخانه فرهنگ و هنر و" اطلاعات وجهانگردی" تشکیل شده است

وزارت فرهنگ و هنر:

در 24 آبان ماه 1328 هجری شمسی، بنا به مصوبه شورای عالی نگارش و هنرهای زیبا، "اداره هنرهای زیبا" در وزارت فرهنگ تشکیل گردید.

در تاریخ دوم بهمن ماه 1329، اداره هنرهای زیبا به اداره کل هنرهای زیبای کشور تغییر می‌یابد.

در سال 1340، هنرهای زیبای کشور تحت نظر نخست وزیر قرار می‌گیرد.

در آذرماه 1343، براساس مصوبه مجلسین، وزارت فرهنگ و هنر تشکیل می‌گردد.

وزارت اطلاعات و جهانگردی:

در سال 11 تیرماه 1332 هجری شمسی،" اداره کل انتشارات و تبلیغات " تشکیل گردید.

براساس مصوبه مجلس شورای ملی در 27 اسنفند ماه 1342، اداره کل مذکور به وزارت اطلاعات تغییر می‌یابد.

با ادغام سازمان جلب سیاحان در وزارت اطلاعات در تیرماه 1353، وزارت "اطلاعات و جهانگردی " تشکیل می‌گردد

سیر تاریخی تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (بعد از پیروزی انقلاب اسلامی(

1- در تاریخ 17/12/1357، به موجب مصوبه شورای انقلاب اسلامی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی از ادغام دو وزارتخانه "فرهنگ وهنر" و "وزارت علوم و آموزش عالی" تشکیل شد.

2- در تاریخ 7 خرداد ماه 1358، وزارت اطلاعات و جهانگردی به وزارت ارشاد ملی تغییر نام یافت.

3- در سال 1359، وزارت ارشاد ملی به وزارت ارشاد اسلامی تغییر نام یافت

4- در سال 1359، تعدادی از واحدها از وزارت فرهنگ و آموزش عالی منتزع و در وزارت ارشاد اسلامی ادغام گردید.

5- در سال 1360 نیز تعداد دیگری از واحدها از وزارت فرهنگ و آموزش عالی منتزع ودر وزارت ارشاد اسلامی ادغام گردید.

6- در تاریخ 12 اسفند ماه 1365، به موجب قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نام وزارت ارشاد اسلامی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر یافت.

سازمانهای وابسته به این وزارتخانه عبارتند از:

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

سازمان اوقاف و امور خیریه

سازمان ایرانگردی و جهانگردی

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی

سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی

سازمان حج و زیارت

سازمان میراث فرهنگی(در سال 1372 به این وزارتخانه وابسته شد).

اهداف:

ـ رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا.

ـ استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب.

ـ اعتلای آگاهی های عمومی در زمینه های مختلف و شکوفایی استعدادها و روحیه تحقیق و تتبع و ابتکار.

ـ رواج فرهنگ و هنر اسلامی.

ـ آگاهی جهانیان نسبت به مبانی و اهداف انقلاب اسلامی.

ـ گسترش مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مختلف به خصوص مسلمانان و مستضعفان جهان.

ـ فراهم آمدن زمینه های وحدت میان مسلمین.

وظایف اساسی:

ـ شناساندن مبانی، مظاهر، اهداف انقلاب اسلامی به جهانیان با بهره گیری از وسایل و امکانات هنری و سمعی و بصری، کتب و نشریات و برگزاری گردهمایی های فرهنگی و سایر اقدامات لازم در داخل و خارج از کشور با همکاری وزارت امور خارجه و سایر دستگاههای ذیربط.

ـ مطالعه و تحقیق در زمینه تبلیغات رسانه های جهانی و کشف روشهای مورد عمل آنها، اتخاذ شیوه های مقابله با آن در صورت لزوم.

ـ گردآوری و طبقه بندی کلیه مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی از قبیل: فیلم، کتاب، تصویر و سایر انتشارات مربوط به جمهوری اسلامی ایران و نشر موارد لازم.

ـ تمرکز و بررسی اخبار و اطلاعات مربوط به پیشرفت برنامه ها و فعالیتهای دستگاههای دولتی و نهادهای انقلاب اسلامی به منظور انتشار آنها.

ـ اجرای قوانین مربوط به مطبوعات و نشریات و تعیین ضوابط و مقررات مربوط به آنها و تمرکز، توزیع و نشر انواع آگهی های دولتی و اجرای آن در داخل و خارج از کشور.

ـ انعقاد قرارداد در زمینه مبادلات فرهنگی، هنری، سینمایی، جهانگردی، خبری، مطبوعاتی و شرکت در جلسات سازمانهای منطقه ای و بین المللی در موارد مربوط به آنها با همکاری و هماهنگی وزارت امور‌ـ خارجه با رعایت قانون اساسی.

ـ ایجاد و توسعه و اداره کلیه امور نمایندگیهای فرهنگی ایران در خارج و تعیین نمایندگان فرهنگی و مطبوعاتی و نظارت کامل به اجرای وظایفی که به عهده آنان نهاده خواهد شد.

ـ انجام همکاری های فرهنگی و ارشادی با مرکز اسلامی و فرهنگی سایر کشورها به منظور اشاعه فرهنگ اسلامی.

ـ اداره امور حج و اوقاف و امور خیریه در چهارچوب قوانین حج و اوقاف و امور خیریه.

ـ گرد آوری خبرها، گزارشها، مقالات و عکسهای مربوط به ایران و کشورهای جهان و توزیع آن بین رسانه‏های گروهی کشور و همچنین پخش و انعکاس رویدادهای مختلف کشور و منطقه در زمینه پیشرفت و تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی بین وسایل ارتباط جمعی کشورهای جهان.

ـ ایجاد و توسعه و بهره برداری از تأسیسات ایرانگردی و جهانگردی از هر نوع که باشد و همچنین تأمین وسایل لازم برای مسافرتهای فردی و جمعی جهانگردان ایرانی و خارجی در داخل کشور اعم از زمینی، هوایی و دریایی و تأمین خدمات جهانگردی و اقدامات لازم برای ارائه پیشرفتهای مملکتی و شناساندن تحولات فرهنگی و تمدن و جاذبه های جهانگردی ایران.

ـ تقویت روح تحقیق و تتبع و ابتکار در تمام زمینه های فرهنگی و هنر اسلامی و ایرانی از طریق تشویق و حمایت نویسندگان، شعرا، ادبا و هنرمندان و همچنین معرفی و بزرگداشت علما، عرفا و شخصیتهای فرهنگی جهان اسلام و تولید و نشر آثار مربوط به آنان و پرورش استعدادها و ذوق فرهنگ و هنری افراد.

ـ تعیین ضوابط اعطای جوایز در زمینه های فرهنگی و هنری در چهارچوب آیین نامه های مربوطه.

ـ ایجاد و توسعه و تجهیز و اداره کتابخانه های عمومی و تأسیسات فرهنگی هنری و سینمایی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور

ـ صدور اجازه تأسیس و انحلال و نظارت بر نحوه کار و فعالیت کانونهای تیلیغاتی، چاپخانه ها و مؤسسات تکثیر و مؤسسات وابسته به صنعت چاپ و نظارت بر کیفیت محتوای آگهی ها و کارهای چاپی طبق ضوابط و مقررات قانونی مربوطه.

ـ صدور اجازه تأسیس، توسعه یا انحلال مؤسسات آزاد آموزشهای هنری و فرهنگی و سینمایی و نیز انجمن‏های فرهنگی و هنری و تصویب آیین نامه های مربوط به آنها و نظارت بر اجرای آنها طبق ضوابط و مقررات قانونی مربوطه.

ـ برنامه ریزی در جهت ایجاد و اصلاح و یا تکمیل تأسیسات جهانگردی از طریق سرمایه گذاری مستقیم و یا اعطای وام به بخش خصوصی و یا مشارکت با آنها و یا با سایر سازمانهای دولتی و شهرداری ها و صدور اجازه و نیز نظارت در تأسیس و اداره واحدهای اقامتی و پذیرایی و دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی و سیاحتی و زیارتی و درجه بندی و نرخ گذاری این تأسیسات با همکاری سازمانهای ذیربط.

ـ نظارت بر فعالیتهای فرهنگی، هنری و تبلیغاتی اقلیتهای مذهبی و دینی شناخته شده در قانون اساسی.

ـ صدور اجازه ورود و خروج وسایل سمعی و بصری، آثار هنری، مطبوعات و نشریات و کلیه مواد تبلیغی و فرهنگی مشکوک که موارد مشکوک از غیر مشکوک طبق آیین نامه ای خواهد بود که به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

ـ تهیه و تدوین آیین نامه ها و ضوابط ناظر بر تشکیل جشنواره ها و نمایشگاههای فرهنگی و هنری و مسابقات سینمایی و ادبی در داخل و خارج کشور.

ـ صدور اجازه تأسیس یا انحلال مراکز یا مؤسسات و مجامع فرهنگی، مطبوعاتی، خبری، هنری، سینمایی، سمعی و بصری و مؤسسات انتشاراتی و تبلیغاتی در کشور و نظارت بر فعالیتهای آنها و همچنین ناشرین و کتابفروشان در چهارچوب ضوابط مربوطه.

ـ هدایت و حمایت از فعالیت مراکز و مؤسسات فیلم سازی، سناریونویسی، سینماها و کانونها و مراکز نمایش فیلم، عکاس خانه ها و تولیدکنندگان نوار سمعی و بصری و صدور اجازه تأسیس و یا انحلال این گونه واحدها نظارت بر آنها در چهارچوب شرایط و مقررات مربوطه.

ـ نظارت بر فعالیتهای فرهنگی، هنری، تبلیغاتی خارجیهای مقیم ایران با همکاری دستگاههای ذیربط.

ـ تحقیق درباره اثرات وسایل ارتباط جمعی و سنجش میزان تأثیر برنامه ها و فعالیتهای گفتاری، تصویری، مطبوعاتی، خبری و متون چاپ شده در افکار عمومی با همکاری دستگاههای ذیربط.

ـ انجام مطالعات و تحقیقات لازم پیرامون مسایل و مبانی فرهنگ عمومی، هنر، سینما و تأتر و دیگر زمینه های فرهنگی و هنری مربوطه به منظور استفاده از نتایج حاصل در برنامه ریزیهای فرهنگی و هنری و دیگر امور مربوط به آنها و در نهایت بهبود کیفی و کمی امور محول شده.

ـ برنامه ریزی فرهنگی و تبلیغی در جهت همکاری بیشتر مردم با دولت و بررسی پیرامون اثرات برنامه‌ها و فعالیتهای دولت در افکار عمومی و ارائه آن به هیأت وزیران.

ـ ایجاد زمینه های گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی و اشاعه زبان فارسی در کشورهای مختلف با همکاری وزارت امور خارجه و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری.

ـ تنظیم سیاستهای کلی فرهنگی، هنری و سینمایی کشور و ارائه آنها به مجلس شورای اسلامی جهت تصویب با رعایت اصل 74 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ـ تأسیس و اداره مؤسسات آموزشی لازم به منظور آموزش افراد مجرب در رشته های مختلف فرهنگ و هنر، ارشاد و جهانگردی و امور مربوط دیگر بر حسب مورد و با همکاری دستگاههای ذیربط.