اخبار

ناصر مقدم: شعر و ادب فارسی، جلوه بارزی از تلفیق زیبای فرهنگ و هنر کشور ماست

ناصر مقدم: شعر و ادب فارسی، جلوه بارزی از تلفیق زیبای فرهنگ و هنر کشور ماست
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، با صدور پیامی، 27شهریور، روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت استاد شهریار را گرامی داشت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز :متن این پیام به شرح ذیل است: 27شهریور، سالروز درگذشت استاد سید محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار است که بعنوان "روز شعر و ادب فارسی" نامگذاری شده است و این روز عزیز، فرصت مغتنمی برای توجه و پاسداشت زبان و ادبیات فارسی است.
تاریخ این سرزمین پرگهر، مشحون از گنجینه های ادبی است که از روح پاک ادیبان و شاعران عارف و چیره دست آن، سرچشمه گرفته و با حکمتهای نغز و پرمغز، ممزوج گشته و طی قرون و سالهای متمادی، دل تشنگان معرفت و هدایت را سیراب و راضی می نماید.
غنای ادبیات فارسی و ملاحت طبع ادیبان و شاعران ایرانی، موجب شده تا ادبیات فاخر این سامان، مرز های جغرافیائی را درنوردیده و در فرهنگ و دل سایر ملل و ادب دوستان خارجی نیز رسوخ کند و به حق ظرفیت و جایگاه شعر و ادب فارسی، بیش از اینهاست و بر ماست تا بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود، شعر و ادب فارسی را که جلوه بارزی از تلفیق زیبای فرهنگ و هنر کشور ماست به جویندگان حکمت و ارباب فرهنگ و هنر جهان، معرفی و عرضه بداریم.
ادبیات ایران زمین، همواره حاوی متون حکمت آموز و غنای والائی بوده که علاوه بر نوازش دل و روح، پردازش عقل و فکر مخاطب را نیز موجب گشته و درس های زندگی و سیاست و دیانت را در فحوای نوشته های متقدمین و متاخرین شاهد می باشیم: از داستان های پندآموز کلیله و دمنه گرفته تا حکمت های بوستان و گلستان سعدی و در عصر جدید، شور و شعور متجلی در اندیشه و کتب شید شهیدان اهل قلم، شهید سید مرتضی آوینی(ره).
چیره دستی پارسیان در صنعت شعر و شاعری، جلوه های زیبا و بارزی از تلفیق فرهنگ و هنر کشور را به نمایش گذاشته که توجه به الفاظش دلنواز و غور در بطون آن و توجه به آموزه های علمی و معرفتی اش، روح نواز است. از اشعار عارفانه حافظ و مولوی گرفته تا سروده های محتشم کاشانی و شطحیات مرحوم احمد عزیزی.
امروزه و با بروز و ورود جلوه های تمدن و تکنولوژی بیگانه، که در اقصی نقاط پهنه گیتی، گسترش یافته و با نفوذ و تهاجم فرهنگی بیگانگان، همراه شده، بیش از پیش پاسداشت زبان و ادبیات فارسی، لازم و ضروری می نماید چرا که غفلت از این موضوع و کم کاری مسئولین، میتواند موجب بروز ازخود بیگانگی فرهنگی نسل جدید و توجه و تمایل جوانان و نوجوانان نوخواه، به تبرج های فرهنگ مهاجم گردد.
این روز عزیز را به تمامی عاشقان و فعالان شعر و ادب البرز صمیمانه تبریک گفته و برای تمامی دوستداران ادبیات فارسی آرزوی توفیق و خرسندی دارم. امید آنکه با استعانت از درگاه ایزد منان و با تکیه بر ذخایر ارزنده فرهنگی  هنری کشورمان، در راه اعتلای ارزشهای والای اخلاقی و انسانی همت گمارده و با سعی بلیغ، شکوفائی و تبلور و انتشار روز افزون شعر و ادب فارسی را در میان جهانیان، نظاره گر باشیم.
خادمان شما در حوزه فرهنگ و هنر البرز، ضمن بهره گیری از ظرفیتها و امکانات موجود، در حد و وسع خود از هیچ خدمتی در حمایت از حوزه شعر و ادب متعهد این استان فروگذار نخواهند کرد.
 
ایام، قرین توفیق
ناصر مقدم
شهریور 1399
 
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۳۵
تعداد بازدید : ۱۵۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید