اخبار

استان البرز میزبان نخستین کارگاه آموزشی جشنواره ملی نگارگری رضوی

استان البرز میزبان نخستین کارگاه آموزشی جشنواره ملی نگارگری رضوی
معاون هنری سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز: جشنواره ملی نگارگری رضوی، در غالب نمایشگاه و مسابقه سال 1401 در شهر کرج برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، محمود دهقان هراتی اظهار داشت: اولین کارگاه آموزشی جشنواره ملی نگارگری رضوی (کرج 1401) توسط استاد محمد باقر آقامیری روز سه شنبه 7 دی ماه 1400 برگزار گردید.
معاون هنری سینمایی وسمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، خاطرنشان کرد: به دلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی این کارگاه غیر حضوری برگزار شد و به صورت زنده از صفحه اینستاگرام انجمن هنرهای تجسمی استان البرز پخش شد و جهت نشر در سایت این انجمن قرار می گیرد.
دهقان هراتی تصریح کرد: نخستین کارگاه نگارگری رضوی در استان البرز در راستای سیاست های بنیاد بین المللی امام رضا (ع) جهت پیشبرد فعالیت های فرهنگی و هنری بویژه هنرهای ایرانی و اسلامی جشنواره نگارگری رضوی با همکاری این بنیاد ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، انجمن هنرهای تجسمی استان البرز، انجمن نگارگری ایران شروع بکار کرده است.
وی گفت: با توجه به سابقه و ظرفیت ویژه استان البرز در جشنواره نگارگری و به واسطه حضور اساتید گرانقدری چون استاد اقامیری، شروع اولیه این جشنواره به پیشنهاد بنیاد فرهنگی بین المللی امام رضا (ع) به استان البرز واگذار شد.
وی افزود: هدف از برگزاری این کارگاه ها اشاعه و معرفی جشنواره در استان های کشور و هم سویی سیاست های جشنواره جهت جذب و فراخوانی هنرمندان نگارگری است و این جشنواره در غالب نمایشگاه و مسابقه سال 1401 در شهر کرج برگزار خواهد شد. 
فرج اله عطابکی، رئیس انجمن هنرهای تجسمی استان البرز و دبیر اجرایی این جشنواره یادآور شد: این جشنواره در دو بخش برگزار می شود، یک بخش مقدماتی است که در واقع برگزاری کارگاه ها است که اولین کارگاه در استان البرز برگزار می شود و در سایر استان ها نیز ادامه خواهد یافت.
عطابکی اظهار امیدواری نمود که این جشنواره زمینه ای باشد برای اشاعه و توسعه هنرهای ایرانی اسلامی بویژه هنر فاخر و والای نگارگری.
در ادامه سلیمان سعید آبادی، دبیر تخصصی جشنواره نگارگری رضوی اظهار داشت: کارگاه های این جشنواره در هشت استان البرز، تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، اصفهان و یزد برگزار می گردد. آثار ارسالی توسط دبیرخانه این جشنواره گردآوری و پس از داوری، در نهایت 5 اثر برگزیده و طبق هماهنگی های صورت گرفته آثار برگزیده خریداری خواهد شد. 
استاد محمد باقر آقامیری در حاشیه کارگاه آموزشی جشنواره ملی نگارگری رضوی، ضمن تشکر از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز و همکاری بنیاد رضوی مشهد اظهار داشت: این گامی فوق العاده ارزشمند برای هنرهای ایرانی اسلامی است و هنر ما هزاران سال است دوام و جریان دارد و یکی از مراکز عمده هنرهای تجسمی از بین النهرین تا ماوراءالنهر و مرز چین می رسد.
آقا میری خاطر نشان کرد: اساتید و نمایندگان نگارگری می توانند در این جایگاه و در استان خودشان هنرمندان را آگاه کنند که یکی از اهداف خوب و زیبای این جشنواره این است که کشش و علاقه برای هنرمندان بوجود بیاید که به سمت هنر ارزشمند ملی و ایرانی اسلامی روی بیاورند.
رئیس انجمن  نگارگری ایران افزود: هنرمند صاحب مال و منال نیست، ثروتش قلم و آثارش است و نهادها و ارگان های دولتی باید حمایت کنند و جشنواره هایی به این شکل برگزار کنند چون وقتی نمایشگاه هایی به این شکل برگزار گردد با آثار منتخب حمایت از این آثار می شود و انگیزه بخش و دلگرم کننده است بنابراین این جشنواره ها بسیار مفید هستند.
گفتنی است: این کارگاه با حضور استاد محمد باقر آقامیری، رئیس انجمن نگارگری ایران و مدرس این کارگاه، محمود دهقان هراتی معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز، سلیمان سعید آبادی، دبیر تخصصی جشنواره نگارگری رضوی، فرج اله عطابکی، دبیر اجرایی این جشنواره و تنی چند از هنرمندان برگزار گردید.
۸ دی ۱۴۰۰ ۱۵:۱۳
تعداد بازدید : ۷۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید