تجلیل از استاد زبان و ادبیات فارسی دکتر میرجلال الدین کزازی
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با حضور در منزل استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم و پژوهشگر برجسته ایرانی در زبان و ادبیات فارسی و از چهره‌های ماندگار استان البرز دکتر میرجلال الدین کزازی از ایشان تجلیل کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز،مهندس سید موسی حسینی کاشانی به همراه معاونین ، مشاور و مدیر روابط عمومی و تعدادی از کارشاسان در اولین روزهای سال نو با حضور در منزل دکتر میرجلال الدین کزازی دقایقی را پای سخنان شیرین  استاد ادبیات، حضور یافت.
میرجلال الدین کزازی استاد زبان و ادبیات فارسی که بیش از هر چیز به شاهنامه پژوهی و علاقه به ادب کهن پارسی و پیراسته و پالوده گفتن شهره دارد، در این دیدار صمیمی با اشاره به حفظ هویت زبان فارسی گفت: بزرگترین و کارآمد ترین چاره این است که ایرانیان به ویژه جوانان ایرانی آنچنان با این زبان آشنا بشوند که بدانند زبان فارسی هم یکی از پیشرفته ترین و گویاترین زبان های جهان است و زبان فارسی، ساختاری ساده و ناب دارد.
وی ادامه داد: اگر چنین شناخت و باوری در پیوند با زبان فارسی پدید بیاید، همه ایرانیان بی گمان طعم این زبان را خواهند چشید و خواهند کوشید که آن را حفظ نمایند.

میر جلال‌الدین کزازی یا سید جلال‌الدین کزازی استاد دانشگاه، نویسنده، مترجم و پژوهشگر برجسته ایرانی در زبان و ادبیات فارسی و از چهره‌های ماندگار است. 

وی مشهور به بهره‌گیری از واژه‌های پارسی سره در نوشته‌ها و گفتار خود است. او عضو هیات امنای بنیاد فردوسی است.

میر جلال الدین کزازی در ۲۸ دی ۱۳۲۷ در کرمانشاه در خانواده‌ای فرهیخته و فرهنگی که بنیان‌گذار آموزش نوین در کرمانشاه است چشم به جهان گشود. خانواده وی اصالتا اهل روستای کزاز در استان مرکزی بودند و به همین سبب به نام کزازی نامگذاری شدند .
جلال‌الدین کزازی از همان دوران کودکی به فرهنگ و ادبیات ایران علاقه وافری نشان می‌داد. دوره دبستان را در مدرسه آلیانس کرمانشاه گذرانید و از سالیان دانش آموزی با زبان و ادب فرانسوی آشنایی گرفت. سپس دوره دبیرستان را در مدرسه رازی به فرجام آورد و آنگاه برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادب پارسی به تهران رفت و در دانشکده ادبیات فارسی و علوم انسانی دانشگاه تهران دوره‌های گوناگون آموزشی را سپری کرد و به سال ۱۳۷۰ به اخذ درجه دکتری در این رشته نائل آمد.

۲ فروردین ۱۳۹۳ ۱۴:۲۰
تعداد کلیک ۱,۲۵۵
برچسب : فهرست اخبار استان ها
کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد